Severní zahrada se základy románského kostela, barokní kostel sv. Prokopa s Milostným obrazem sv. Prokopa a krypta pod ním, kde je uložena svatá relikvie z jeho těla, gotická kaple Panny Marie, expozice Staroslověnská Sázava.
VíceZámek Konopiště patří k nejnavštěvovanějším zámkům v České republice. Současnou podobu dostal na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d´Este, následník rakouského trůnu. Prohlídkové okruhy: 1. Salony jižního křídla zámku, 2. Salony severního křídla, 3. Soukromé pokoje Františka Ferdinanda. K doplňkovým okruhům patří Muzeum sv. Jiří, výstava "Ve službách arcivévodské rodiny", střelnice a skleníky.
VíceExpozici tvoří více než 700 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v devíti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu.
VíceKromě pohoruhodné sbírky Týnecké kameniny vystavuje muzeum i sbírku užitého umění a předmětů lidové tvořivosti - mince, medaile, plakety a vyznamenání.
VíceHistorie zámku ve Vlašimi (nejstarší osídlení regionu dokladované archeologickými nálezy a dochovanými památkami). Zrcadlo minulosti (více jak 420 exponátů přibližuje pestrost každodenního života našich předků). S přesnou muškou (vývoj střelectví a zbrojařství až do současnosti). Prohlídky zámeckého sklepení s expozicí Tajemství sklepení.
VíceHradní expozice je jen jedna, ale můžete ji navštívit třemi různými způsoby: Standardní prohlídka - dozvíte se o historii hradu a rodu Sternbergů, který hrad založil a dodnes ho vlastní. Mobiliář z různých epoch Vás upozorní na měnící se životní styl a módu. Seznámíte se s nejzajímavějšími sbírkami, které jsou zde k viděn. Každodenní život na hradě za první republiky - druhé patro hradu, které je zpřístupněné veřejnosti, bylo od dvacátých let až do r. 1949 obýváno mladou rodinou, do které se postupně narodilo devět dětí. Rodičům jejich okolí stále říkalo pane hrabě a paní hraběnko, přestože šlechtické tituly byly se vznikem republiky zrušeny, a na hradě se mísila moderní doba s tradicemi starobylého rodu. Umíte si představit každodenní povinnosti, starosti a radosti takové rodiny? Vydejte se s námi o necelých sto let zpátky a porovnejte životní styl Sternbergů se zážitky a zkušenostmi svých rodin! Poznej rodové sídlo Sternbergů (prohlídka pro rodiny s dětmi v doprovodu klíčnice) - na hradech nebydleli jen králové a princezny. Třeba Český Šternberk založil rytíř Zdeslav a žilo na něm mnoho jeho potomků. Vydej se tedy s naší klíčnicí, která umí odemykat dávné časy, za hradními obyvateli! Dozvíš se, proč měli rytíři erby nebo jak byl hrad dobyt. Jistě tě bude také zajímat, jestli se dá hrad vytopit či jak vypadá stříbrný poklad.
VíceV zámečku nedaleko Čechtic je umístěna stálá expozice věnovaná počátkům Smetanovy tvorby. Zároveň připomíná i další skladatele, kteří se v průběhu staletí v regionu narodili jako je Jan Dismas Zelenka, Josef Leopold Dukát a Josef Suk nebo ho navštěvovali a působili tu - Richard Wagner, Gustav Mahler a další.
VíceKomorní expozice o vzdělávacím řádu piaristů a jeho působení v Benešově je umístěna v části přízemního ambitu piaristické koleje na Masarykově náměstí. Expozice je volně přístupná společně s rajským dvorem. Odborný výklad je možné objednat v muzeu umění.
Více