Změna velikosti písma

Kalendář

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky > Spolek rybářů Březno

Spolek rybářů Březno

Rybářskému spolku Březno předcházel společný spolek rybářů s občany obce Židněves a Březno, který vznikl a byl zaregistrován na Ministerstvu vnitra - civilněprávní úsek dne 6.12.1993. Organizace měla název Spolek rybářů Březno a Židněves.

Společné hospodaření mělo trvání asi tři roky. Poté se organizace rozdělila na dva samostatně hospodařící rybářské spolky. Náš spolek si upravil název na "Spolek rybářů Březno" a zaregistrován byl dne 7. 11. 1996. Vedení spolku od 13.5.2022 :

  • předseda spolku - Radim Hložek
  • pokladník - Jindřich Urbánek
  • hospodář - Petr Šálený

Změny stanov pro nový spolek rybářů Březno byly zapsány na Ministerstvu vnitra 12. 11. 1997. Podle těchto stanov se spolek řídí doposud.

Spolek rybářů Březno hospodaří samostatně na vodní nádrži "Rasovna". Zde je provozována hlavní činnost tj. sportovní rybolov členů spolku a ostatních občanů. Dále obhospodařujeme vodní plochu s názvem "Zpěvák". Na této vodní nádrži je činnost zaměřena na chov ryb, zejména kaprů, doplněnou o chov amurů a tolstolobika bílého. Odchované ryby jsou určeny k doplnění stavu na nádrži "Rasovna". Pro zlepšení práce při chovu ryb jsme si ještě od Obecního úřadu Březno v roce 1998 pronajali požární nádrž v obci Dolánky. Na této nádrži přechováváme z rybích násad osádk do chovné nádrže "Zpěvák".

Mimo sportovního rybolovu má rybářská činnost i mnoho dalších nároků na práci členů. Ryby si odchováváme ze zakoupené násady kapra, amura a tolstolobika bílého z Rybářství Chlumec, lína pak od potěru od vlastních matečních ryb. Práce je to náročná na čas a námahu zejména při výlovu, nasazování a krmení ryb. Naším úkolem je i udržování pořádku kolem nádrží. To znamená sekání trávy, úklid po koupajících apod. Členové spoku tuto práci vykonávají dobrovolně a bez náhrad, neboť každý člen má osobní povinnost odpracovat min. 10 brigádnických hodin ročně pro spolek. Většina členů tuto povinnost nejen plní, ale bohatě překračuje.

Poslední roky nám příroda mnoho nepřeje. Nedostatek vodních srážek a následně nedostatek vody v nádrži "Zpěvák" je velký problém pro naše hospodaření. Opakovaně se snažíme zlepšit přítok vody úpravou, vyčištěním a prohloubením přítoku. Nedostatek vody nám neumožňuje odchovat dostatečné množství vlastních ryb, a proto je nutné doplnění lovné ryby z jiného zdroje.

Pro občany městyse Březno a obce Dolánky každoročně pořádáme dny volného rybolovu. Každému zájemci tak umožňujeme bezplatně vyzkoušet své rybářské umění a ulovit si rybu vlastním přičiněním. Dále pak v letních měsících provádíme na nádrži "Rasovna" kontrolní odlov ryb sítí. Na všech akcích je pro účastníky zajištěno občerstvení.

Stávající členská základna sdružuje v roce 2009 19 členů.

Spolek řídí tříčlenný výbor ve složení

  • přítel Radim Hložek. - předseda 
  • přítel Jindřich Urbánek- pokladník 
  • přítel Petr Šálený - hospodář