Vše o pěstování tabáku, továrně na výrobu cigaret v Kutné Hoře. Modely, stroje a předměty, které se vážou k výrobě, informace o firmě Philip Morris. Refektář bývalého cisterciáckého kláštera s kaplí od J. B. Santiniho.
Více1. okruh: Výstava Město stříbra je umístěna v přízemí a 1. patře Hrádku a nachází se zde expozice Geologický vývoj kutnohorského regionu, objev stříbra, vznik města, svět stříbrné šlechty, mincovní pokladnice a kaple. 2. okruh: Výstava Cesta stříbra se nachází ve sklepních prostorách Hrádku a obsahuje důlní stroje, středověké důlní dílo, ukázky technologie dolování, model štoly, havířské osady, mincovnu. Komnata pana Jana Smíška - nová expozice, která doplňuje autentický prostor replikou zařízení honosné obytné místnosti patricijské rodiny na přelomu 15. a 16. století.
VíceProdejní galerie.
VíceExpozice představuje historické kočárky pro děti a pro panenky z let 1860 až 1960. Návštěvník zde uvidí dobové kočárky i další předměty, dobové miminkovské oblečení, zavinovačky, polštářky, peřinky a ukázky dětských pokojíčků a nádobí pro panenky. Vše je doplněno zvětšeninami fotografií a oblečením pro dospělé z odpovídajícího období.
VíceVe spodních patrech zámku Vám představíme historii města, krátký přehled šlechtických rodů s výčtem nejúspěšnějších jedinců zapsaných do zručských dějin. A jsme-li ve Zruči pak rozhodně nesmí chybět expozice obuvnictví. V bývalých půdních prostorech se můžete těšit na prohlídku stálé expozice panenek s nejrůznějšími doplňky a medvídků všech velikostí. Zvláštní pozornost si zaslouží ukázka tradic vzdáleného Japonska. A třešničkou na pomyslném dortu je výstup do nejvyšších míst - do zámecké věže.
VíceV rámci expozice v Santurinovském domě můžete navštívit alchymické laboratoře ve sklepě a oratoř v horní kapli. Dole se pracovalo na přeměně méně ušlechtilých kovů na kovy ušlechtilejší a nahoře mělo něco podobného probíhat v lidské duši. V Hoře opravdu alchymické laboratoře existovaly a zkoušeli v nich stříbro proměňovat na zlato.
VíceTo nejlepší ze sbírkového fondu GASK v nové stálé expozici. Nové pojetí se výrazně liší od tradičních postupů při tvorbě stálé expozice, které mapují postupné historické budování sbírky. Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice založena na jednotlivých okruzích, odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, touha, radost). Místo uskupení děl v expozici čistě podle časové či slohové vzájemnosti počítá nová expozice s konfrontováním děl, která mají společný uchopitelný rozměr vnitřního života.
Více